Masz pytania? Spójrz poniżej
Pragniemy, aby marka WOKAS odpowiadała każdemu, dlatego poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania.
Nie znalazłeś potrzebnej informacji?
Przejdź do zakładki kontakt i zadzwoń do nas lub wyślij swoje zapytanie mailem.
Odpowiemy najszybciej, jak to możliwe.
Jak przygotować okrywę eksportową?
- Zawsze przechowuj torf w czystym, wolnym od kurzu miejscu.
- Oblicz ile torfu potrzebujesz do przykrycia hali (pomnóż metraż hali przez grubość warstwy np. 300m x 5cm = 15m3.
- Przygotuj odpowiednią ilość BB lub małych woreczków (w zależności od opakowania) i przed przystąpieniem do rozcięcia spłucz wodą.
- Upewnij się, że powierzchnia gdzie będzie mieszana okrywa jest czysta i wilgotna.
- Rozetnij potrzebną ilość worków, rozprowadź równomiernie na posadzce i spryskaj wodą używając dyszy z małym ciśnieniem, pozostaw do wchłonięcia się wody, wymieszaj okrywę i ponownie nawilż wodą.
- Zalecana dawka to 70-100 litrów wody na 1m³ okrywy – według potrzeb, uznania i użytego sprzętu.
- Czynność należy wykonać około 2 dni przed nałożeniem okrywy, pamiętaj aby narzędzia potrzebne do pracy były czyste, a pracownicy ubrani w odzież do tego przeznaczoną.
Jaka jest zalecana ilość okrywy na określony metraż uprawy?
Metr hali w m2 Warstwa torfu 4,5cm 5cm 6cm 7cm 0,045m 0,05m 0,06m 0,07m 100 4.5 5 6 7 200 9 10 12 14 300 13,5 15 18 21 400 18 20 24 28 500 22,5 25 30 35 600 27 30 36 42 700 31.5 35 42 49 900 40,5 45 54 63 1000 45 50 60 70 Czym jest ziemia Wokas Smart?
WOKAS SMART to najwyższej jakości ziemia premium, przygotowana z najlepszej mieszanki torfów i składników, dzięki czemu zapewnia idealne warunki do rozwoju roślin oraz znacząco poprawia ich kwitnienie i owocowanie. W ramach linii WOKAS SMART dostępne jest aż 15 specjalistycznych wariantów, idealnie dopasowanych do potrzeb i wymagań konkretnych roślin. A wszystko po to, by jak najlepiej odpowiedzieć na ich indywidualne preferencje oraz zapewnić im najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.
Co znaczy, że ziemia jest smart?
W wolnym tłumaczeniu smart znaczy tyle, co mądry, sprytny. Dokładnie taka jest też nasza ziemia. Podłoże WOKAS SMART to precyzyjnie stworzona mieszanka najwyższej jakości torfów i składników, takich jak np. perlit czy zeolit oraz wielostopniowych, długo działających nawozów. Sprawiają one, że rośliny hodowane na ziemi SMART są zdrowsze, bardziej bujne i lepiej się rozwijają. Potwierdziły to nasze obserwacje oraz badania w laboratoriach Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Jakie są główne korzyści ziemi smart?
Ziemię WOKAS SMART stworzyliśmy z myślą o Twoich roślinach i o tym, by zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju. Aby tego dokonać skupiliśmy się na najważniejszych elementach, takich jak odpowiednia retencja i struktura podłoża, nawadnianie oraz długotrwałe nawożenie. W efekcie, wybierając ziemię WOKAS SMART możesz być pewien, że Twoja roślina będzie miała zapewnione:
DŁUŻSZE UTRZYMYWANIE WILGOCI
WOKAS SMART ogranicza nadmierne odparowywanie wody, poprawiając jej wchłanianie i zapewniając odpowiedni poziom wilgotności w doniczce.
OPTYMALNE NAPOWIETRZENIE KORZENI
Ziemia WOKAS SMART pomaga zadbać o utrzymanie prawidłowej struktury podłoża, poprawiając retencję i zwiększając porowatość ziemi, a także obniżając jej wagę, co razem przekłada się na optymalne napowietrzenie korzeni.
EFEKTYWNE ODŻYWIANIE
Stosując WOKAS SMART uzyskasz dużo dłuższy efekt odżywiania, w porównaniu do standardowych podłoży (nawet do 9 miesięcy).
Czym jest aplikacja Wokas?
Nowa aplikacja mobilna WOKAS to Twój osobisty asystent w codziennej trosce o domowe rośliny, który pomoże Ci jeszcze lepiej o nie zadbać, przypominając jednocześnie o konieczności ich podlewania. Korzystając z niej będziesz mógł m.in.:
Stworzyć własną kolekcję roślin
Wystarczy, że wybierzesz je z dostępnej listy.
Uzyskać wsparcie w ich pielęgnacji
Po prostu ustaw odpowiednie powiadomienia, a nigdy nie zapomnisz o podlewaniu.
Poznać przeznaczone produkty WOKAS
Aplikacja sama zaproponuje Ci rozwiązania najlepiej dopasowane do Twoich roślin.
Jak często powinno się zmieniać ziemię roślinom?
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego częstotliwość jest uzależniona głównie od wieku – rośliny młode powinno przesadzać się raz na rok, w przypadku tych starszych wystarczy robić to raz na kilka lat.
Kiedy jest najlepszy moment na przesadzanie rośliny?
Przesadzanie rośliny najlepiej zaplanować na moment, gdy rozpoczyna się jej okres wzrostu. Na ogół takim terminem jest marzec. To wtedy rośliny zaczynają wychodzić z zimowego snu, rozpoczynając czas wzrostu i to wtedy najlepiej znoszą stres związany z przesadzaniem.
Jak przesadzić roślinę do doniczki?
Przed przesadzeniem rośliny do nowej doniczki upewnij się, że robisz to we właściwym momencie (odpowiednia dla danego gatunku pora roku). Następnie postępuj wg. poniższych wskazówek:
- Do doniczki nasyp odpowiednią warstwę drenażu.
- Dodaj odpowiedni dla swojej rośliny wariant ziemi WOKAS.
- Oczyść korzenie, a następnie umocuj je w podłożu, po czym dosyp ziemi i obficie podlej.
Czy ziemia ulega wyjałowieniu?
Tak, ziemia, która od lat nie była zmieniana może ulec wyjałowieniu lub zasoleniu, tracąc niemal zupełnie swoje właściwości, co może skutkować zmarnieniem zasadzonej w niej rośliny. Aby temu zapobiec, należy regularnie wymieniać ziemię w doniczce. Najlepiej na jedną z dedykowanych produktów WOKAS.
Czy ziemia ma termin przydatności?
Wszystkie ziemie i podłoża WOKAS są przydatne do użycia przez okres 2 lat od daty produkcji umieszczonej na opakowaniu. Należy jednak pamiętać, by przechowywać je w odpowiednich warunkach, tj. w ciemnym i suchym miejscu.
Czy ziemię uniwersalną mogę stosować do kaktusów?
Tak. Jak sama nazwa wskazuje ziemia uniwersalna WOKAS z powodzeniem może być stosowana w hodowli wielu różnych gatunków roślin, kwiatów i ziół, a nawet owoców i warzyw. Należy jednak pamiętać, że wybór ziemi przeznaczonej konkretnej roślinie (w tym przypadku WOKAS SMART Ziemia do kaktusów) zapewni jej optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.
Czym jest odczyn pH?
Poziom pH ziemi wskazuje, czy jest ona zasadowa czy kwaśna. Ma on także ogromne znaczenie dla roślin. Większości z nich najbardziej odpowiada odczyn gleby lekko kwaśnej lub obojętnej (pH 6,0-7,0), ale inne gatunki mogą preferować podłoże nieco bardziej kwaśne. Na odczyn podłoża wpływ ma przede wszystkim ilość znajdującego się w nim wapnia – im go więcej, tym ziemia jest bardziej zasadowa. Należy jednak pamiętać, że jego ilość nie jest stała i może się zmienić (częste podlewanie, odżywianie roślin). Z czasem ilość wapnia maleje i ziemia staje się kwaśna, dlatego warto raz na jakiś czas sprawdzać jej odczyn pH.