Wszyscy kochamy rośliny, ale bywa, że nie każdy ma do nich „odpowiednią rękę”. Na szczęście istnieje pewna grupa roślin, która wybacza dużo, nadaje się dla zapominalskich lub dla tych, którzy sporo podróżują. O jakich roślinach mowa? Sukulenty – właśnie o nich opowiemy kilka słów. Rośliny te są tak łatwe w uprawie, że każdy poradzi sobie z ich pielęgnacją bez problemu.
Czym są sukulenty?
Te niezwykłe rośliny wywodzą się z rodziny gruboszowatych. Przystosowały się do życia w warunkach małego dostępu do wody. Właśnie dlatego są wyjątkowo odporne na suszę. Wykształciły tkankę wodną, która pozwala im efektywnie wykorzystywać dostępną wodę. Wspomniana tkanka występuje w łodygach oraz liściach. Rośliny dzięki tej wyjątkowej cesze wybaczają nam nawet chwilowe zaniedbania. Najpopularniejszymi sukulentami są znane nam dobrze kaktusy. Wielką popularnością wśród innych roślin z tej rodziny cieszą się aloesy, eszewerie czy agawy.
Wymagania
Sukulenty do prawidłowego rozwoju potrzebują przede wszystkim dużo światła. Najlepiej ustawić je w jasnym, dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu np. na parapecie. W ciemnym miejscu sukulenty tracić będą swój kolor, nie będą kwitły, a także stracą swój pokrój.
Sukulenty, jako rośliny, które dobrze znoszą okresową suszę, bardzo wrażliwe są na zbyt duże ilości wody. Powinniśmy więc bardzo uważać podczas podlewania tych roślin. Największe zapotrzebowanie na wodę występuje podczas intensywnego wzrostu rośliny wiosną. Latem ilość wody zmniejszamy- np. podlewając je raz w tygodniu, a jesienią i zimą ograniczamy ją do zupełnego minimum- wystarczy raz w miesiącu. Zbyt obfite podlewanie jest największym błędem w ich uprawie.
A co z nawożeniem sukulentów? Nie jest konieczne. Można to zrobić jedynie w okresie ich największego wzrostu – od maja do września, używając do tego specjalnych odżywek do kaktusów.
Podłoże
Sukulenty to rośliny, które potrzebują podłoża bardzo przepuszczalnego. Dobrym wyborem będzie użycie gotowego podłoża, które dedykowane jest kaktusom. Podłoże z linii WOKAS SMART przygotowane z torfu wysokiego, torfu niskiego, kory kompostowanej, piasku, kompostu zielonego, kruszyw porowatych, zeolitu i perlitu sprawdzi się w tej roli idealnie. Wzbogacone zostało nawozem wieloskładnikowym (WE) oraz nawozem wieloskładnikowym długodziałającym. W celu wyregulowania odczynu pH ziemi dodano do niego kredę.
Warto wiedzieć, że Sukulenty są roślinami, wyjątkowo dobrze czującymi się w małych doniczkach. Przesadzamy je, kiedy już nie mieszczą się w swojej obecnej doniczce, nie częściej niż co trzy, cztery lata. Przesadzane rośliny powinny mieć całkowicie suchą bryłę. Ważne, aby podczas przesadzania pamiętać o warstwie drenażu na dnie. Najlepszą porą na ten zabieg jest wczesna wiosna, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.