header

Głos eksperta

05. 01. 2023

Rośliny Kwaśnolubne

OŚLINY KWAŚNOLUBNE

Co roku czekamy na wiosnę z utęsknieniem. I choć marzec czy kwiecień przynoszą nam pogodowe niespodzianki, to wszyscy miłośnicy ogrodu z przyjemnością zabierają się za ogrodowe prace. Przygotowujemy swoje ogrody na cieplejsze dni i wybieramy rośliny do nasadzeń, które będą cieszyć nasze oczy przez cały rok. Nasze ogrody są bardzo zróżnicowane. I dobrze! Starajmy się tak je tworzyć, by rośliny kwitnące otaczały nas cały czas – od wczesnej wiosny, aż po późną jesień. Szczególne miejsce w wielu ogrodach mają piękne różaneczniki i azalie, pyszniące się wiosennie kwieciem i tworzące cudowną, barwną dekorację. To właśnie nimi się dziś zajmiemy.
A tak właściwie trochę szerzej- roślinami kwaśnolubnymi.

Rośliny kwaśnolubne- co to znaczy?

Każda roślina ma swoje indywidualne preferencje dotyczące uprawy. Aby pięknie rozkwitały i cieszyły nasze oczy w całej okazałości, musimy zapewnić im odpowiednie warunki. Do takich warunków zaliczamy m.in. odpowiednie podłoże, jego wilgotność, nasłonecznienie czy odpowiedni odczyn pH. Bardzo duża część roślin dobrze rozwija się w glebie o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko kwaśnym. Są jednak również takie, które do zrównoważonego rozwoju potrzebują gleby kwaśnej. Odczyn gleby, jaki mamy w swoich ogrodach możemy bez problemu sprawdzić, za pomocą specjalnych mierników pH. Można je zakupić w sklepie ogrodniczym- nie są sporym wydatkiem. Warto to zrobić, gdyż znajomość odczynu naszej gleby pomoże nam w wyborze i późniejszej pielęgnacji naszych zielonych przyjaciół:)

Poniższa informacja pokazuje jakie wartości pH zawiera dany rodzaj gleby.

Odczyny konkretnych podłoży:
• silnie kwaśne,pH < 4,5;
• kwaśne, pH 4,6 – 5,5;
• lekko kwaśne pH 5,6 – 6,5;
• obojętne, pH 6,6 – 7,2;
• zasadowe, pH > 7,2;

Skoro po zbadaniu wiemy już, jaką posiadamy glebę, to pora na wybór odpowiednich roślin. Kwaśnolubne są bardzo częstymi mieszkańcami naszych ogrodów. Trudno się dziwić – są wyjątkowo piękne i wspaniale dekorują rabaty, zachwycając kolorem, obfitością i czasem kwitnienia. Co więcej, można je z powodzeniem zaprosić na balkony czy tarasy, jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki w postaci dobrze dobranego podłoża i oczywiście  mrozoodpornej, dużej donicy. Trzeba także pamiętać o systematycznym nawadnianiu.

Do roślin kwaśnolubnych kwitnących należą: 

ROŻANECZNIKI I AZALIE – stanowią najpiękniejszą wiosenną ozdobę; mamy do wyboru tak wiele odmian tych roślin, że na pewno każdy z nas znajdzie swoją wymarzoną, świetnie pasującą do konkretnej ogrodowej przestrzeni. Obficie kwitnące, zapewniają magiczną feerię barw, coraz większą z upływem lat. Warto także zaprosić je na nasze tarasy, oraz do naszych domów (mniejsze odmiany idealnie sprawdzą się jako doniczkowa ozdoba naszych wnętrz).

HORTENSJE  – z pewnością jedne z najładniejszych krzewów ozdobnych, ich efektowne kwiaty możemy podziwiać od lata aż do późnej jesieni. Mnogość odmian, wybarwienia, wielkości czyni hortensje jednymi z ulubionych roślin wielu ogrodników.

MAGNOLIE – drzewka, drzewa, lub krzewy uprawiane głównie ze względu na swoje przepiękne kwiaty, wybarwione najczęściej w przeróżnych odcieniach  różu czy bieli  zachwycają nasze oczy wiosną – to jedna z najpiękniej kwitnących roślin wiosennych.

WRZOSY, WRZOŚĆCE – obficie kwitnące krzewinki, sadzone zazwyczaj w grupach – jesienne wrzosowe dywany potrafią wzbudzić zachwyt jak żadne inne rośliny. Lubią stanowiska suche i dobrze nasłonecznione

W ogrodach dekoracyjnych mamy jeszcze rośliny kwaśnolubne niekwitnące:

DRZEWA I KRZEWY IGLASTE- popularne w wielu ogrodach „iglaki”, np. świerki, jodły, sosny, czy jałowce, cisy, żywotniki, modrzewie.

Rośliny kwaśnolubne- wymagania.

Wybierając stanowisko dla naszych kwitnących roślin kwaśnolubnych, zwróćmy uwagę, aby było ono niezbyt słoneczne, a nawet półcieniste. Różaneczniki czy azalie cenią sobie chwile bez pełnego słońca. Kluczową kwestią dla zrównoważonego rozwoju wszystkich roślin jest oczywiście odpowiednio dobrane podłoże. O tym, jak ogromne ma to znaczenie dla kwitnienia czy ogólnego stanu rośliny wiedzą wszyscy ogrodnicy.

Idealne podłoże, o odpowiednim dla konkretnej grupy roślin pH, to punkt wyjściowy wszelkich prac, stanowiący o ogłoszeniu późniejszego sukcesu lub jego braku. Wybór gotowej ziemi jest dla nas nie tylko oszczędnością czasu, ale także gwarancją sukcesu ogrodniczego.

WOKAS SMART wśród 15 rodzajów podłoży dedykowanych różnym grupom roślin oferuje także podłoże dla tych kwaśnolubnych. Charakteryzuje się ono idealnym poziomem zakwaszenia, składnikami odżywczymi, oraz zawartością nawozu wieloskładnikowego – tak, by rośliny dostały od razu to, co jest im niezbędne. Odwdzięczą się za taką troskę bogatym, długotrwałym kwitnieniem i zdrowym wzrostem. Właśnie po to podłoże powinniśmy sięgnąć planując zasadzenie roślin takich jak różaneczniki czy azalie.

Rośliny kwaśnolubne- pielęgnacja 

Podstawą pielęgnacji naszych kwaśnolubnych przyjaciół jest przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego pH gleby. Bardzo istotną kwestią będzie również późniejsze nawożenie specjalistycznymi, odpowiednio dobranymi do ich potrzeb nawozami. Rośliny kwaśnolubne mają zazwyczaj bardzo słabo rozwinięty system korzeniowy, dlatego ważnym jest, by zadbać o odpowiednie ich nawodnienie – zwłaszcza w okresie upalnego lata czy suszy. Dobrym rozwiązaniem będzie także ściółkowanie podłoża wokół rośliny. Zabieg ten pomoże zatrzymać wilgoć oraz użyźni ziemię.

Rośliny kwaśnolubne są bardzo częstym wyborem ogrodniczym. Mimo, że wymagają od nas trochę pracy, to warto mieć je jednak w swojej przestrzeni – zarówno ogrodowej, jak i tarasowej. Piękne kwitnienie jest w stanie zrekompensować nam czas poświęcony na ich szczególną pielęgnację. Wybierzcie więc swoje ulubione i do dzieła 🙂